Ένας άνθρωπος που δεν προχωράει δεν αφήνει ίχνη.

RECENT POSTS

Δευτέρα 8 Σεπτεμβρίου 2014

Η Εθνική παραδόθηκε στους Σέρβους και αποκλείστηκε στη φάση των «16»

Η εθνική ομάδα μπάσκετ, ηττήθηκε στη Μαδρίτη από τη Σερβία με 90-72 και την Δευτέρα θα πάρει την πτήση της επιστροφή στην Αθήνα.
Η ελληνική ομάδα κράτησε το... χειρότερο για το πρώτο ματς της φάσης των 16 του Μουντομπάσκετ. Πήγε στο νοκ-άουτ παιχνίδι φουριόζα από πέντε σερί νίκες στον όμιλο, αλλά ουσιαστικά προδόθηκε από την άμυνα της.
Χωρίς αμφιβολία, η εθνική εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών. Σε ελάχιστα σημεία κατάφερε να βρει ρυθμό και επέτρεψε στη Σερβία να ελέγχει το ματς σε όλη τη διάρκεια του. Το βασικό είναι ότι δεν κατέφερε να στανατήσει τους Σέρβους, ούτε κοντά στο καλάθι, αλλά ούτε και στην περιφέρεια.
Η ελληνική ομάδα κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ και η μοναδική φορά που πέρασε μπροστά ήταν λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου (42-41 με τρίποντο του Ζήση), αλλά οι Σέρβοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 46-42.
Στο β' μέρος, όλα άρχισαν να γίνονται χειρότερα για την εθνική, καθώς η Σερβία, άρχισε να ανοίγει τη διαφορά να κλείνει την τρίτη περίοδο με 64-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασε μάλιστα τη διαφροά και στο +20 (80-60) έξι λεπτά πριν από το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-42, 64-55, 90-72
ΣΕΡΒΙΑ:  Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.
ΕΛΛΑΔΑ: Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Καλάθης 14 (2), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.